Home Služby restaurace Svatby Svatební tradice
Čeština (Česká republika)Deutsch (DE-CH-AT)Russian (CIS)English (United Kingdom)
Rychlý kontakt
Restaurace
Stará Myslivna
Konopiště 2
256 01 Benešov
Tel. rezervace:
+420 317 700 280
Fax. kancelář:
+420 317 701 804
E-mail: myslivna@igcpraha.cz
Provozovatel
LOGO IGC
IGC - International Gurman Club s.r.o.
Jahodnická 20/795
198 00 Praha 9
Tel.: +420 281 865 445
Fax: +420 266 610 855
E-mail: igc@igcpraha.cz
www.igcpraha.cz
Upozornění
Upozorňujeme zákazníky, že celý interiér restaurace je nekuřácký. Kouření je povoleno pouze na venkovních zahrádkách.

Stará Myslivna on FACEBOOK

Svatební tradice

Laškovné svatební tradice k české veselce prostě patří. Střepy, které přinášejí štěstí, přenášení nevěsty přes práh, únos nevěsty, harmonikář, který dokáže zahrát jakoukoli písničku na přání, ale především společné pojídání knedlíčkové polévky novomanželů, nejlépe děravou lžící. Personál restaurace vítá novomanžele a svatebčany s přípitkem a gratulací vždy již před vchodem do restaurace a pak to začne. Svatebčané se mohou nechat překvapit, nebo si mohou vybrat například:
Voda a chléb
V době pře Kristem byla nevěsta symbolicky přijata do nové společnosti- rodiny až poté, co společně se ženichem pojedla chléb a sůl. Dnes už tento zvyk nabral trochu jiný rozměr. Než svatební pár po obřadu vstoupí do domu nebo restaurace, je mu nabídnut chléb se solí a sklenice vody. O obojí se musejí novomanželé rozdělit, Poté zahodí prázdnou sklenici za sebe, aby se rozbila. Je to přesně tak, jak tomu má být i v manželství a nastávajícím životě. Podělili se a střepy jim přinesou štěstí.
Rozbíjení talířů
Tento zvyk má kořeny hned ve dvou pověrách: střepy prý přinášejí štěstí a společným zametením prokážou novomanželé vůli spolupracovat. Když společně „vyzrají“ na střepy, zvládnou pak už všechno.
Zasypávání rýží
Aby měli novomanželé hodně dětí, jsou zasypáváni rýží, v některých oblastech dokonce i konfetami, oříšky nebo rozinkami. Stejný účinek údajně má, když během hostiny někdo nevěstě posadí na klín malé dítě.
Přenášení přes práh
Aby mladý muž přelstil zlé duchy, kteří podle pověstí číhají pod prahem vstupních dveří a hlídají dům, či byt, musí vzít svou nevěstu do náruče a nedovolit, aby se nohou dotkla prahu. Tento zvyk má však i jiný význam. Začíná nový úsek života a svatební noc.
Vzájemné krmení
Spolupráci novomanželů symbolizuje i zvyk, při kterém jeden druhého krmí polévkou ze společného talíře. Ale má ještě jiný význam: z rodinného krajíce budou v manželství oba brát a dávat stejným dílem.
Krájení dortu
Nevěsta ho rozkrajuje, ale při tom ruku na noži drží i ženich. Symbolicky tak pomáhá své novomanželce a dokazuje jí, že pro ni bude vždy oporou. První kousek podá ženich nevěstě, druhý ona jemu, další nevěsta matce ženicha, potom svojí matce, otci ženicha a svému otci. Nakonec svědkům a všem svatebčanům. Ochutnat dort musí každý, říká se, že odmítnutí přináší smůlu.
Házení svatební kytice
Na konci svatební hostiny hází přes rameno nevěsta svatební kytici mezi neprovdaná děvčata. Ta dívka, která chytí svatební kytici, ta se stane další nevěstou. Kdo se stane dalším ženichem, může určit ženich, když sundá nevěstě podvazek, napne ho mezi prsy a vystřelí ho mezi svatebčany - muže.

Aktuálně

PŘIJMEME KUCHAŘE a BRIGÁDNÍKY.

Volejte do restaurace.

Zajímavosti restaurace
Provozní doba

PO-ČT od 11.00h. do 21.00h.

PÁ-SO od 11.00h. do 22.00h.

NE od 11.00h. do 21.00h.